top of page
Zoeken
  • Foto van schrijverJorit Hajema

Zo werkt de unieke keuken van dagbesteding-begeleider Simon Glazer

Werk gaat om meer dan geld alleen. Het liefst zijn we bezig met onze passie en maken we ook nog eens positieve impact, bijvoorbeeld door anderen te helpen. Simon Glazer vond zo’n bijzondere baan bij Cordaan.


Wat de organisatie doet: Cordaan

Deze Amsterdamse stichting helpt mensen die ondersteuning nodig hebben vanwege hun medische situatie, beperking of psychische problemen. Er zijn drie pijlers: thuiszorg, verzorgingshuizen en dagbesteding.


Wat je doet als begeleider

Zo’n dagbesteding is bijvoorbeeld in de keuken van Simon. Als assistent-begeleider en kok zorgt hij dat alles gezellig en veilig verloopt. Samen maken ze lunches voor de Internationale School. En dat is een feest om te zien.Vandaag is een drukke dag, vertelt Simon. “Normaal gesproken zijn we met vier personen die leiding geven, nu met twee. Samen met de deelnemers maken we de broodjes, salades en warme gerechten voor de leerlingen en leraren.”


Met die deelnemers bedoelt Simon de mensen die hier komen voor hun dagbesteding. “Een deelnemer klinkt socialer dan cliënten. Het doel is dat ze uiteindelijk doorstromen naar regulier werk of naar beschut werk, wat betekent dat ze betaald werk doen in een aangepaste omgeving. In de praktijk komt dat bij onze afdeling weinig voor. Dagbesteding is dan de beste optie.”


“Ik werk sinds mei 2018 voor Cordaan”, zegt Simon terwijl hij iemand helpt met ingrediënten pakken. “Meestal werk ik één of of twee jaar per locatie. Als assistent-begeleider geef je taken aan de deelnemers en controleer je of het eten goed is gemaakt. Zo kan ik doen wat ik het leukst vind. Als regulier begeleider krijg je namelijk ook administratieve taken en die laat ik liever aan anderen over.”Al vertellend blijft Simon om zich heen kijken. Hij geeft een instructie voor croutons, draait zich om naar iemand anders en een paar minuten later krijgt hij de vraag of de instructie juist is uitgevoerd. Simons gezicht vertrekt van de hoeveelheid zout.


“Kun je met een lepel aangeven hoeveel zout je hebt gebruikt?”, vraagt Simon terwijl hij wégloopt van de bestekla. Al snel komt hij terug met een enorme soeplepel en een grote glimlach.


De croutons gaan in de herkansing.


Met humor de mensen aansturen, dat is Simons doel. “Mijn collega Sander en ik zijn de good cops. We proberen een beetje een geintje te maken, vriendjes te worden. Natuurlijk is het weleens stressen als iets te laat klaar dreigt te zijn, maar schreeuwen heeft geen zin. Die negativiteit breng je alleen maar over op de deelnemers.”


“Het leuk hebben is onze belangrijkste uitdaging. We willen dat de jongens en meiden in de keuken een fijne dag hebben en dat de keuken complimentjes krijgt van de school.”


Opleiding en vaardigheden

  • “Mijn koksopleiding is zeker handig. Ik denk dat dat een doorslaggevende factor was toen ik solliciteerde, maar het was geen harde eis.”

  • Structureren. “Sommige deelnemers hebben structuur en duidelijkheid nodig, daarvoor zorgen we door iemand vaste taken te geven. Iets als de vaatwasser uitruimen, tafels schoonmaken of papier prikken.

  • Mbo-opleiding maatschappelijke zorg is vereist als je begeleider wilt worden.

En, zegt Simon terwijl hij wegloopt om iemand met een bloedneus te helpen. “Je moet natuurlijk ook betrokken zijn bij de mensen hier.”


Salaris en cijfer voor deze baan

“Ons team is inderdaad zo opgebouwd dat we elkaar goed aanvullen. Ik sta het liefst zo veel mogelijk in de keuken, maar anderen vinden de uitdaging van de rapportages weer leuk. Die goede samenwerking waardeer ik enorm. Als we een invaller vanuit een andere locatie hebben, horen we ook dat ons team het goed voor elkaar heeft.”


Het werk als begeleider van dagbestedingen valt onder de cao Zorg & Welzijn. Simon: “Dan weet je vast wel dat je niet echt goed betaald krijgt, maar ik vind het prettig dat ik vier dagen kan werken. Daarmee krijg ik netto zo’n 2200 euro.”


“Veel verdienen is ook niet mijn belangrijkste doel, maar natuurlijk is een extraatje leuk. Daarmee ga ik graag op ‘veldonderzoek’ in een lekker eettentje in het buitenland. Uiteindelijk geef ik mijn werk zeker een dikke 8.”


Kommentarer


Post: Blog2_Post
bottom of page